W roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół w Kamionce realizowane są następujące innowacje:
Patron szkoły oczami uczniów
(p. Ewa Grymuza)
Uczniowie klas 0-III będą poznawać dzieciństwo oraz etap nauki szkolnej Stefana Wyszyńskiego, uczniowie klas IV-VI poznają etap życia Stefana Wyszyńskiego związany z nauką w Seminarium oraz początki jego kapłaństwa i działalność podczas II wojny światowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na jego pobyt w Kozłówce. Klasy VII i VIII natomiast zajmą się jego działalnością w roli Biskupa, Prymasa i Kardynała. Zadaniem uczniów będzie wyszukanie ciekawostek, wydarzeń, zdjęć mało znanych. Zostanie nawiązana współpraca ze szkołami noszącymi imię Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego znajdującymi się w najbliższej okolicy w celu wymiany doświadczeń. W ten sposób Patron przestanie być dla uczniów tylko pomnikową postacią, ale stanie się kimś, kogo warto poznać, bo jego życie było ciekawe, pełne interesujących wydarzeń, a jego nauczanie jest ponadczasowe.
Meine Brieffreunde - moi korespondencyjni przyjaciele
(p. Paulina Janiszek)
Innowacja będzie realizowana przez uczniów klas VIII a i VIII b od września 2020 r. do czerwca 2021 r. podczas lekcji języka niemieckiego. Zasady wymiany listów zostały ustalone w porozumieniu z nauczycielami współpracującymi (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Górnik Łęczna). Uczniowie piszą listy do wylosowanych osób ze współpracujących szkół na tematy podane przez nauczyciela, który pełni rolę koordynatora oraz wspiera uczniów i służy pomocą. Uczniowie po otrzymaniu listów odpisują na nie i w ten sposób wymiana jest kontynuowana. Listy mogą być zastąpione innymi formami, np. kartkami bożonarodzeniowymi, w zależności od okoliczności.
Pierwszaki programują
(p. Urszula Zarzycka)
W ramach innowacji w klasach pierwszych realizowany będzie program zajęć rozwijających kreatywność, a konkretnie rozwijających umiejętności programowania. Jednym z elementów jego realizacji będzie udział w akcji Europe Code Week - Europejski Tydzień Kodowania. Technologie komputerowe odgrywają ogromne znaczenie w życiu nowoczesnego społeczeństwa, a programowanie staje się umiejętnością, która pozwoli dzieciom na odnalezienie się w tej nowej rzeczywistości.
Szkolne pokazy chemiczne
(p. Małgorzata Nerlo)
Innowacja "Szkolne pokazy chemiczne" będzie realizowana przez uczniów klas VII a, VII b, VII c oraz VII d od października 2020 do maja 2021 podczas lekcji chemii. Uczniowie zaprojektują, przeprowadzą i zarejestrują eksperymenty chemiczne - tworząc wirtualną bibliotekę jako pomoc dydaktyczną. Wybrane eksperymenty zostaną zaprezentowane "na żywo" klasom młodszym w ramach szkolnych pokazów chemicznych w maju 2020 jako podsumowanie działań projektowych.
Lekcja WF inaczej
(p. Monika Obroślak, p. Eliza Wiącek, p. Sławomir Szwargoliński, p. Urszula Kuchciak- Smyk)
Poprzez innowację promowany jest zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i aktywne formy spędzania czasu wolnego. Wzmocnić kondycję i poprawić sprawność fizyczną uczniów. Do działań będą włączyć dzieci z klas I-III SP oraz rodziców. Realizacja zadań będzie się odbywała na zajęciach wychowania fizycznego prowadzonych stacjonarnie i zdalnie, na wyjazdach rekreacyjno-sportowych, spotkaniach ze znanymi sportowcami, poprzez zorganizowanie Dnia Zielonego Talerza i Festiwalu Sportowego w szkole dla młodszych uczniów oraz stworzenie Klasowego Sportowego Alfabetu i nietypowych przyborów do ćwiczeń.
Edukacja przez szachy
(p. Sławomir Szwargoliński)
,,Edukacja przez szachy” pozwala w nowy, ciekawy sposób rozwijać umiejętności uczniów i przyswajać treści zawarte w Nowej Podstawie Programowej. Jest to rozwijanie umiejętności matematycznych, określanie położenia obiektów, orientacji, symetrii, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia. uważnego słuchania wypowiedzi i korzystania z przekazywanych informacji, wyprowadza kierunki od siebie i innych osób; określa położenie obiektów względem obranego obiektu, używając określeń: góra, dół, przód, tył, w prawo, w lewo oraz ich kombinacji. „Edukacja przez szachy” wspomaga rozumne zachowania ucznia w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, wytrwałości przy wykonywaniu zadań. Gra w szachy uczy współpracy w zabawie i nauce szkolnej, w sytuacjach życiowych, przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej.