Pan filatelista wprowadził uczniów w tajniki zbierania tematycznego, nawiązując do tradycji różnych poczt. Zachęcił także uczniów do zbierania tematycznego znaczków, które w przyszłości mogą posłużyć do budowy eksponatów filatelistycznych, wystawianych na wystawach w ramach Polskiego Związku Filatelistów.
Pan Tadeusz opowiadał o kolekcjonowaniu znaczków, kart pocztowych, kopert oraz udzielił odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć, jak wiele informacji kryje w sobie niewielki znaczek. Dowiedzieli się, które znaczki są bardziej wartościowe, ząbkowane, czy cięte, co oznacza „puste pole”. Następnie uczniowie ze skupieniem szukali różnic między eksponatami i ze zdumieniem przyjęli wiadomość, że źle wydrukowane znaczki „zawierające błędy”, są znacznie cenniejsze, niż te idealne. A wysoka cena takiego znaczka wynika z tego, że jest jedynym znaczkiem z niewielkiej serii. Uczniowie obejrzeli albumy polskich znaczków pocztowych wydanych w latach 1944 – 1978 oraz otrzymali upominki filatelistyczne, które przekazała pani H. Żeromska.
Pan T. Twardzisz ma ogromną wiedzą i niezwykły dar opowiadania o filatelistyce, nawet nie spostrzegliśmy się, kiedy minęła godzina naszego spotkania.