W celu podkreślenia znaczenia tego dnia, uczniowie przyszli do szkoły w zielonych lub kwiecistych ubraniach.
Przerwy międzylekcyjne umilał nam dobiegający z głośników szkolnego radiowęzła śpiew ptaków.
Została również wykonana gazetka ścienna na korytarzu.
Wykorzystując swoją kreatywność i zdolności artystyczne uczniowie nadają „nowe i praktyczne życie odpadom” (zachęcamy jeszcze do wzięcia udziału w konkursie - do poniedziałku czekamy na kolejne rzeczy).
W celu sprawdzenia jakim powietrzem oddychamy, uczniowie wykorzystywali skalę porostową. Przez około 2 tygodnie w swojej najbliższej okolicy obserwowali, fotografowali, nazywali porosty i odnajdowali je w skali porostowej. Okazuje się, że tereny, na których mieszkają są średnio, słabo a nawet i nieznacznie zanieczyszczone. W większości zaobserwowali złotorost ścienny, złotorost postrzępiony, tarczownicę bruzdkowaną, chrobotka strzępiastego, chrobotka siwego, chrobotka strzępiastego, douczankę torbiastą, grzybika płonnego, sarenkę jaskrawą, wzorzec geograficzny. A jak się okazuje jedna z uczennic – Otylka – mieszka w miejscu bardzo czystym. Odnalazła galaretnicę uszatą, która jest zagrożona wyginięciem.
Innym sposobem na zwrócenie uczniom uwagi na piękno i harmonię natury było nagranie ptaków, ich śpiewu, który w czasie wiosny jest wyjątkowo piękny, i nazwanie ich.
Uruchomiona jest również całodobowo kamerka w budce lęgowej na terenie naszej szkoły. Można w niej obserwować rodzinkę sikorek.
Jeżeli nie zauważymy piękna natury w naszej codzienności, ogromu różnorodności organizmów oraz zależności między nimi a także i nami-ludźmi, to nie zauważymy też, ile zależy od nas, by ta Ziemia przetrwała.
Każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety. Nawet te najmniejsze i wydawać by się mogło nic nie znaczące w skali globalnej działania powodują, że jakość powietrza, stan wód, gleby mogą się poprawić. Zainwestowanie naszego czasu, zasobów intelektualnych, możliwości i umiejętności może wspomóc utrzymanie Ziemi w czystości i uchronić ją przed katastrofą.
Autor: Zespół Szkół w Kamionce im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego